EPİDURAL STEROİD ENJEKSİYONU (NOKTA ATIŞI)
Transforaminal Epidural steroid enjeksiyonu, ameliyatsız bel fıtığı tedavisinde uygulanan en etkili yöntemlerden biridir.

LAZER TEDAVİSİ (NÜKLEOPLASTİ)
Ameliyatsız bel fıtığı tedavisinde uygulanan diğer yöntem lazer tedavisi (nükleoplastidir).

Omurgamız; omur kemiklerimiz, bu omurların arasındaki kıkırdak yapıdaki diskler, bu omurları birbirine bağlayan faset eklemler, ligaman ve bağlardan oluşmuştur. Omurga kanalımızın içinden omurilik ve omurilikten çıkan sinirler geçer. Omurların arasındaki disklerin, travma, ağır kaldırma, kilo, ileri yaş vb. gibi sebeplerle yıpranarak omurga kanalının içine doğru ilerlemesine bel fıtığı denir. Fıtıklaşan disk omurilik ve sinirlere baskı yaparak bel ve bacak ağrısına sebep olur. Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi iki ana başlıkta incelenir.

1) KONSERVATİF TEDAVİLER
Fizyoterapi, istirahat, ilaç vb. gibi tedavilerle bel fıtığı hastalarının büyük bir kısmı iyileşmektedir. Konservatif yöntemlerle düzelmeyen hastalara girişimsel ağrı tedavileri uygulanır.
2) GİRİŞİMSEL AĞRI TEDAVİSİ
Konservatif tedavi ile yanıt alınamayan hastalarda uygulanan girişimsel ağrı tedavileri; epidural steroid enjeksiyonu ve lazer tedavisi (nükleoplasti) yöntemleridir.

©2022 Marmara Ağrı Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

×