skip to Main Content

Bel Fıtığı Tedavisi

Günümüzde uygulanmakta olan etkinliği kanıtlanmış pek çok bilimsel bel fıtığı tedavisi yöntemi vardır. Ancak unutulmamalıdır ki; her hasta ve hastalık farklı tedaviler gerektirir. Seçilecek tedavi yöntemi; hastanın tıbbi durumuna en uygun ve en doğru yöntemi olmalıdır. Bel fıtığı tedavisinden önce, bel fıtığı nedir, sorusunu cevaplayalım.

bel fıtığı tedavisi

Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da, disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk, bir amortisör gibi görev yapar, omurganın hareketliliğini ve darbelere karşı dayanıklılığını sağlar.  Bu disklerin anatomik bütünlüğünün bozularak, dışarıya doğru taşmasına bel fıtığı denir. Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk, omurilik   kanalını ve içinden geçmekte olan sinir köklerini sıkıştırır. Böylece hastalık, bel ve bacağa vuran şiddetli bir ağrı ile kendini gösterir. 

Bilimsel Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı tedavisi operasyonunda sıklıkla yapılan hata, hastanın sadece tek bir bilim dalının penceresinden değerlendirilerek uygulanacak tedaviye karar verilmesidir. Böyle olduğunda, kullanılabilir tedavi seçenekleri sınırlanmakta, hatta çoğunlukla hastaya sadece tek bir tedavi seçeneği sunulmaktadır. Bu durumun, birçok hastada mağduriyete yol açması kaçınılmazdır. Ameliyat dışındaki yöntemlerle iyileşebilecek olan bir bel fıtığı hastası bazen gereksiz bir bel fıtığı ameliyatı geçirmekte ve risk almakta, anatomik yapısında yaşam kalitesini düşüren değişiklikler olmaktadır. Diğer taraftan, mutlak ameliyat gerektiren bazı hastalar ise ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yöntemleriyle zaman kaybetmekte, uzun süre ağrı çekmekte ve hatta, bazen telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşmaktadır. Böyle durumlarla karşılaşılmaması, bel fıtığı tedavisinde hem cerrahi, hem cerrahi dışı tedavi seçeneklerini sunabilmekle mümkündür.

Merkezimizde, bel fıtığı tedavisi çok yönlülüğü esas alan bu yaklaşımla yürütülmektedir. Günümüzde bilimsel olarak uygulanan bel fıtığı tedavisini iki ana başlıkta toplamak mümkündür.

 

Back To Top