Diz kireçlenmesi özellikle yaşlılarda ortaya çıkan ve hastanın yaşam kalitesini düşürüp aynı zamanda ağrılarla yaşamasına neden olan bir hastalıktır.

Kireçlenme, dizdeki kıkırdak yapısının bozulması ve eklemlerin fonksiyonlarını doğru şekilde yerine getirememesi neticesinde oluşur. Yaşlılarda oluşan diz ağrılarının çoğunun sebebi diz kireçlenmesidir. Vücudun yıllarca ağılığını taşıyan dizlerde kireçlenmeler sık rastlanan bir durumdur. Diz kireçlenmesinin vücutta oluşmasının nedenleri tekrarlanan diz travmaları, önceden geçirilmiş olan ön çapraz bağ yırtıkları, aşırı kilodur.

Diz kireçlenmesi iki temel süreç içermektedir. Bunlar;

  • Eklemlerdeki kıkırdak parçalanması
  • Osteofitler (kemikteki büyüme) veya kemik spürleri (çıkıntıları) adı verilen anormal kemik büyümeleri gelişmesidir.

Bu dejeneratif süreç anormal eklem işlevine, ağrıya ve sertliğe neden olabilir. Kireçlenme süreci kademeli olup, semptomlar gelip geçici olabilir ve zamanında tedavi edilmezse birkaç yıl içinde kireçlenme dahada kötüye gidebilir. Diz kireçlenmesinde hastalarımızın başlıca şikayeti ağrıdır.

  • Diz ağrısı, muhtemelen kronik düzeyde düşük ağrı ve yoğun aralıklarla noktalanır;
  • Eğilme, diz çökme, çömelme veya merdiven çıkma gibi belirli aktivitelerle ağrı hissi olur;
  • Uzun süre hareketsiz kalındığında veya dinlenme sonrasında daha dizlerde ağrı ve sertlik hissedilebilir.

Ameliyatsız Tedaviler

Merkezimizde Tüm, Bilimsel Ameliyatsız Enjeksiyon Tedavi yöntemleri Uygulanmaktadır.

Tüm enjeksiyon tedavileri hakkında detaylı bilgi için 0532 623 76 66 numaralı telefondan ulaşabilir veya Whatsapp’ dan mesaj gönderebilirsiniz.

Cerrahi Tedaviler

Kemik yönlendirme ameliyatı dizin iç yarısında meydana gelen daralmalarda ve dış yarısının sağlıklı olduğu durumlarda yapılır. Bu ameliyatta kemiğin yönünde değişim yapılarak dışa doğru çevrilir. Bu sayede hasta diz kemiğinin sağlıklı kısmını kullanmaya başlar. Bu ameliyat sonrasında hasta uzun bir süre diz kireçlenmesinden şikayet etmez. Diz protezi ameliyatı ise diğer tedavilerin yanıt vermemesi sonucunda uygulanır. Bu ameliyatta dize metal ve plastik parçaları yerleştirilir.

©2022 Marmara Ağrı Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

×