Kalça eklemi kireçlenmesi, 65 yaş üstü bireylerin % 4 ‘ünde görülen, ilerlediği takdirde sakat bırakabilen önemli bir sağlık sorunudur. Kalça kireçlenmesi en çok görülen kalça ağrısı sebebidir. Yaşandığı dönemde farkına varılmayıp tedavi edilmeyen kalça çıkıkları ya da çok sorun yaratmadığı için belirti vermeden gözden kaçan kalça eklemindeki yapısal bozukluklar ileri yaşlarda kalça kireçlenmesine (koksartroza) zemin hazırlar.

Kireçlenmeye sebep en sık nedenler:

Yaş; En önemli ve en sık gördüğümüz sebep yaşlanmadır.

Travma; Kalça üzerine düşme ya da benzeri travmalardan yıllar sonra o taraf kalça ekleminde bozulma, yani kireçlenme gelişebilir.

Doğuştan ya da sonradan gelişen kalça çıkıkları; Kalça kemiğinin tam olarak yuvasında olmaması ya da zamanla yuvasından çıkması nedeniyle kalça çıkıkları oluşabilir. Zamanında tedavi edilmez ise kireçlenme gelişebilmektedir.

Bölgesel kemik erimesi (Avasküler Nekroz ); Bazı hastalarda kortizon kullanmaya bağlı, bazılarında ise nedeni tam anlaşılamayan sebeplerden dolayı kalça eklem kemiğinde erime olabilmektedir. Bu erime ilerlediği takdirde eklemde bozulmaya neden olur.

Kalça Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir ?

Kalça eklemi kireçlenmesinin en önemli belirtisi ağrı ve kalça eklem hareketlerinde kısıtlanmadır. Ağrı özellikle kasık bölgesinde hissedilir ve dize doğru yayılan tarzda kendini gösterir.

Ameliyatsız Tedaviler

Merkezimizde Tüm, Bilimsel Ameliyatsız Enjeksiyon Tedavi yöntemleri Uygulanmaktadır.

Tüm enjeksiyon tedavileri hakkında detaylı bilgi için 0532 623 76 66 numaralı telefondan ulaşabilir veya Whatsapp’ dan mesaj gönderebilirsiniz.

Cerrahi Tedaviler

Kalça Protezi Uygulaması: Kalça eklem protezi, bozuk eklem yüzeyinin yapay materyallerle değiştirilerek ekleme tekrar fonksiyon ile stabilite kazandırılmasını ve mevcut ağrıların ortadan kaldırılmasını sağlayan ortopedik cerrahi bir işlemdir.

©2022 Marmara Ağrı Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

×