skip to Main Content

Tüm Eklem Hastalıklarında Uyguladığımız, KÖK HÜCRE Tedavisi, 3D Animasyon Videomuzu İzleyin.

Son yıllardaki teknolojik gelismeler kök hücrelerin tıpta özellikle de ortopedi alanında kullanımını mümkün hale getirmistir. Tıpta tedavi amaçlı kullanılan kök hücreler, sadece belirli doku hücrelerine dönüsebilen öncü doku hücreleridir.

Döllenmiş tek bir hücreden başlayarak canlıyı oluşturan, vücuttaki tüm hücrelere dönüşebilen ve limitsiz çoğalabilme özellikleriyle kendilerini devamlı yenileyebilen hücrelere, tüm hücrelerin kaynağı anlamında kök hücre adı verilmiştir. Kök hücreler yeteneklerine, olgunlaşma durumlarına ya da oluşturabilecekleri doku üst guruplarına göre çeşitli isimler alıyorlar. Kök hücreler hem canlının vücut bulmasında, hem de vücudun yaşamını sürdürebilmesinde tek önemli kaynaktır.


Eriskin bir kisinin tüm dokularında o dokunun bütünlügünü ve devamlılıgını saglamak için doku hücrelerinin küçük bir yüzdesi kadar sadece o ve benzeri dokuları olusturabilen eriskin kök hücreleri bulunur. Bu multipotent karakterli eriskin kök hücreleri bir sonraki aşamada, doku hücrelerine farklılaşacakları için bunlar öncü doku hücreleri olarak da isimlendirilebilirler. Bu hücrelerin görevleri yaralanma, hastalık ve diger nedenlerle olusabilecek doku hasarı veya kaybını telafi etmek ve onarmaktır. Kök hücre tedavisinde, lokal anestezi altında, kemik iliğinde veya karın bölgesindeki yağ dokudan elde edilen hücrelerin içinden kök hücreler özel bir yöntemle ayrılır, bir takım işlemlerden geçtikten sonra hastalıklı bölgeye enjekte edilir.

 

 

Back To Top