Özel tekniklerin kullanıldığı ve el ile uygulanan yöntemlerin temel adıdır. Özellikle kas – iskelet sistemine ait fonksiyonel bozuklukların düzeltilmesinde kullanılmaktadır.

Omurgamız üst üste dizili bir eklemler bütünüdür. Yaşamsal koşullar, genetik gelişimler ve rahatsızlıklar, zayıf kas yapısı ve donuk bloke faset bağlar, ve tabiki en önemlisi stresin oluşturduğu düzensiz kasılmalar  bu yapı üzerinde deformasyonlara ve kilitlenmelere sebep olur. Sinirler üzerine direk olarak veya geçiş kanallarında baskılar meydana gelir. Bu baskılarda o hat üzerinde ağrı ve uyuşmaya sebep olur. Düzensiz kas kasılmaları, esnek olmayan faset bağlar veya darbe türündeki travmalar omurlarda veya sakroiliak bölgede küçük oynamalara sebep olur. Bu dizilim bozukluklarıda yine sinir kanallarının daralmasına veya disk deformasyonlarına sebep olur ve yine sinir üzerine baskı oluşturduğundan ağrı ve uyuşukluğa sebep olur. Kısacası omurların yanlış dizilimi bel ağrılarının temel sebeplerinden biridir. Bu dizilim kaymasını Kayropraktik; kuru masaj uygulaması ile düzeltmek mümkündür. Hasta hızlı şekilde toparlar ve kısa bir egzersiz ve esnetme programı ile sağlığına kalıcı bir şekilde geri döner.

Vücudumuzda bulunan tendon yapılar (bağlar) yeterli derecede esnek ve kas yapısınında yeteri kadar güçlü olması bedenimizi ayakta tutar ve hareket kabiliyetimizi arttırır. Düzenli olarak yaptırılan uygulamalarla omurga sağlığımız korunur.
©2022 Marmara Ağrı Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

×